RealExpert Success na Firmy.cz
Jak na hypotéku aneb jak se poprat s hypotečním úvěrem a vyhrát!
28. 11. 2019

Jak na hypotéku aneb jak se poprat s hypotečním úvěrem a vyhrát!

Realitní činnost a financování bydlení jsou dvě spojené nádoby, které nejdou oddělit. Jak, ale poznat skvělého hypotečního poradce a kde ho hledat?  Realitní kancelář se setkává s finančními poradci velmi často, proto jsme si dovolili pro Vás napsat krátký rozhovor se specialistou na slovo vzatým panem Richardem Nejmanem, tentokrát na téma hypotéky.

Proč je hypotéka vhodným způsobem financování?

Hypoteční úvěr je stále z hlediska financování nejlevnější možnou formou financování vlastního bydlení.  Pokud se podíváme na průměrnou výši pronájmů v Praze, mnoho klientů zvažují nájem opustit a investovat do vlastního bydlení. Velkým plusem je zajištění vlastního bydlení v důchodovém věku, kdy se většině z nás příjmy rapidně zmenší. Banky vyhodnocují Vaši bonitu a schopnost hypoteční úvěr bezpečně uhradit. Tento krok nechrání pouze banku, ale i klienty před možností dostat se do tzv. dluhové spirály, ze které se velmi těžko dostává.

Na co si dát pozor při sjednávání hypotečního úvěru?

Nejjednodušší a často nejrychlejší řešení pro získání hypotečního úvěru je často skrze banku, u které máte vedený osobní účet. Banka dlouhodobě vidí, jak se svými financemi hospodaříte a jaké výdaje se u Vás pravidelně opakují. Nezapomeňte však na fakt, že Vaše banka Vám ne vždy poskytne nejvýhodnější úrokovou sazbu na trhu.  Pokud máte zamítnutou žádost o hypoteční úvěr u více bank, může se stát, že ostatní banky na tuto skutečnost budou nahlížet negativně. Interní postupy jednotlivých bankovních subjektů se velmi liší. Nezahazujte své možnosti stylem pokus – omyl. Zkušený profesionál Vám předem poskytne informace, kde žádost podat, tak aby byl Váš hypoteční úvěr bezpečný, schválený a co možná nejvýhodnější.

Jak poznat dobrého hypotečního specialistu?

Dejte na doporučení, hledejte reference na internetu, pokud spolupracujete s realitní kanceláří, zeptejte se tam. Většina realitních kanceláří spolupracuje s prověřenými hypotečními poradci a dokáže Vám zařídit vše na jednom místě. Ušetříte tak čas i peníze. Udělejte si lehký průzkum hypotečním trhem, zjistěte si, jak se pohybují úrokové sazby a za jak dlouho je možné hypotéku zřídit (většinou do 30. dní dle komplikovanosti). Pomůže Vám to získat, alespoň minimální přehled. Na první schůzce se na základní informace zeptejte hypotečního specialisty! Pokud Vám slibuje nereálné úrokové sazby nebo sjednání hypotéky za extrémně krátkou dobu, víte, že to nebude ten pravý.

Dobrý hypoteční poradce nemluví pouze o pozitivech. Upozorní Vás na všechny negativa a provede Vás bezpečně celým procesem. Ohlídá Vám termíny a pomůže se získáním všech podkladů. Než si sjednáte hypoteční úvěr, přemýšlejte o výši splátek. Splátky by neměli být na hraně Vašich příjmů, udržte si finanční rezervu pro případ, že Vám vypadne příjem.

Můžete nám shrnout aktuální situaci na hypotečním trhu?

V tuto chvíli není důvod, proč by měly úrokové sazby růst. Ceny bytů hlavně v Praze jsou velmi vyšponované a díky velké konkurenci banky chtějí půjčovat. Hypotečních úvěrů poslední dobou ubylo, hlavě z důvodu zpřísnění podmínek pro jejich získání. Vznikají nové cesty financování vlastního bydlení např. družstevní bydlení. Průměrné úrokové sazby se pohybují v rozmezí 2,3% - 2,5%.

Vaše rada pro všechny kdo o hypotečním úvěru přemýšlejí?

Klienti by neměli spekulovat, zda úroková sazba poroste nebo bude klesat. Důležité je vědět, že úrokové sazby mohou, klesnou maximálně na historické minimum tedy maximálně o 0,5% 0,7%.  Naopak nárůst může být markantní (např.: 7%).

 

 

Success Brokers
Autor: Success Brokers

Představujeme Vám první pobočku RealExpert Success, pobočku realitní značky RealExpert.
Profesionální tým realitních makléřů s 20 lety praxe na trhu.
 
Naše práce nás baví! Pro své klienty hledáme optimální řešení jejich požadavků.
 
S každým klientem jednáme individuálně a provizi považujeme za odměnu poskytnutou za perfektně provedené služby. Díky komplexnosti našich služeb jsme schopni Vám nabídnout ucelený servis od A-Z. Specializujeme se na prodej a pronájem nemovitostí v Praze a celém Středočeském kraji. Problém šak není domluvit se na prodeji v rámci celé České republiky.
 
"Vaše rozhodnutí, naše starost"

Novinky o realitách každý měsíc

Jednou do měsíce tipy a novinky e-mailem

zpracováním osobních údajů