Jak rozdělit pozemek
31. 01. 2020

Jak rozdělit pozemek

Pečlivě zvažte, proč chcete pozemek rozdělit!

První co musíme uvážit, je určení pozemku. Jedná se o louku, pole, les nebo vodní plochu? Pro představu nelze rozdělit např.: pozemky, kdy polovina bude orná půda a druhá polovina bude mít jiné určení. Můžete samozřejmě dělit a zcelovat více pozemků, ale toto nelze dělat, pokud mají pozemky různé určení (např. orná půda a ostatní plocha atd.) Obecně řečeno budete-li vyrábět z jednoho či více pozemků pozemky jiné, musí být nejprve sjednocen druh pozemku. Pokud pozemek dělíte a máte více spoluvlastníků, vždy musíte mít souhlas a součinnost všech spoluvlastníků. Pokud ba i jeden nesouhlasí, bohužel s tím nehnete! Důkladně zvažte, proč chcete pozemek rozdělit. Nejčastějšími důvody jsou více spoluvlastníků, rozdělení pozemku na stavební parcely jako investiční příležitost. Nejjednodušší cesta Vás čeká, jste-li jediným vlastníkem pozemku a v územním plánu obce se jedná o zastavitelné území s určením možnosti výstavby určené k bydlení, ke komerční výstavbě, výstavbě sportovišť atd. Je důležité dát si pozor na různé bio koridory, rezervace apod.. Většinou přes to nejede vlak.

Nejprve zavítejte na úřady

Oslovte příslušný stavební úřad, zda je Váš plán technicky možný a jaké regulativy musíte splnit, aby mohl být Váš pozemek rozdělen. Počítejte s pevně danými parametry jako je přístupová komunikace, sítě a přípojné body, dopravní obslužnost. Pozemek Vám nebude rozdělen v případě jakéhokoliv omezení např. věcného břemene, ochranného pásma, plynovodu, ropovodu, vysoké napěti apod.. Vaším cílem na stavebním úřadě je zjištění za jakých podmínek smíte pozemek rozdělit. Podmínky Vám na úřadě předají dle územního plánu.

Geodeti a geometrický plán

Po návštěvě úřadu s kladným vyjádřením objednejte geodeta – územního plánovače. Geodet Vám vypracuje geometrický plán v souladu s územním plánem obce popřípadě dokumentaci k žádosti o změnu územního plánu. Na základě Vaší objednávky si geodet zajistí potřebné podklady a vypracuje návrh geometrického plánu. Měl by pro Vás zajistit i vyjádření příslušných orgánů státní správy. Hotový geometrický plán je třeba podat na příslušný katastrální úřad ke kontrole správnosti a k zaregistrování. Po registraci by měl geodet ke každému nově vzniklému pozemku vydat objednavateli originál geometrického plánu s otiskem razítka katastrálního úřadu. Bez tohoto originálu případně ověřené kopii nelze pozemek prodat. Geometrický plán následně podléhá schválení stavebního úřadu.

Návrhem na vklad řízení nekončí

Nezapomeňte na to, že zaregistrováním geometrického plánu na příslušném katastrálním úřadu ještě věc nekončí, katastrální úřad automaticky nezapisuje nově vzniklé pozemky.  Nově vzniklé pozemky katastrální úřad zapisuje až v okamžiku změny vlastníka daného pozemku, případě na požádání.

 

Success Brokers
Autor: Success Brokers

 

 

Jsme realitní kancelář, která je na trhu od roku 2006 a věnuje se prodeji a pronájmu nemovitostí v Praze a okolí. Zakládáme si na lidským přístupu, naše práce nás baví a děláme ji srdcem. Provizi tak bereme jako zaslouženou odměnu za kvalitní a profesionální práci.

S každým klientem jednáme individuálně.  V roce 2018 jsme rošířili naše služby o zahradní úklidovou a malířskou činnost. Samozřejmostí je financovaní při prodeji nemovitosti. Skoro při každé prezentaci nemovitosti používáme moderní nástroje jako je videoprohlídka a profesionální fotograf.

Jednatelkou společnosti je Hana Petržílková, která je na trhu realit od roku 2006.

Po 10-ti letech si otevřela svou vlastní realitní kancelář. Zároveň je členem Asociační rady v Asociaci realitních kanceláří.

Záleží nám na tom, aby klientský servis byl odveden na profesionální úrovni.

Klienti jsou u nás na vždy a pouze na 1. místě.

Vzájemně spolupracujeme s realitními makléři z jiných realitních kanceláří.

Odborně se vzděláváme a doplňujeme své znalosti na realitních kongresech.

 
Slovo naší jednatelky nalenete zde Více

Newsletter

Odebírejte náš newsletter, aby Vám už nic ze světa realit neuniklo. Pokud se přihlásíte, můžeme Vám slíbit spoustu triků a tipů týkající se nejen realit a realitních novinek, ale také výhodné nabídky našich služeb. A to už se vyplatí, ne?

zpracováním osobních údajů