Jsem cizinec a hledám byt v Praze!
22. 03. 2019

Jsem cizinec a hledám byt v Praze!

Stěhujete se do hlavního města, nemáte českou občanku a nemáte kde bydlet?  Nelehká situace, která však má řešení! Jaké postoje mají čeští majitelé k nájemníkům cizincům? Co všechno čeká majitele, kteří chtějí svou nemovitost pronajmout cizincům? Vyžaduje obchod s cizincem něco specifického? Na tyhle otázky odpověděla realitní specialistka Ing. Jelena Pelánková

Setkáváte se s negativním postojem majitelů nemovitostí v případě, že zájemce o danou nemovitost je cizinec?

Možná se budete divit, ale postoje můžou být i naprosto odlišné. V současnosti se setkávám ve své praxi s majiteli nemovitostí, kteří naopak preferují jako nájemníka cizince. Můžeme tedy říct, že trend při nejmenším v Praze se mění. Lehce narazíte na majitele, jenž je také cizinec a uvědomuje si problematiku bydlení cizinců právě v této lokalitě. Samozřejmě se najdou i majitelé, u kterých negativní postoj k cizincům přetrvává. V takové situaci musíte postupovat velmi opatrně a diplomatickou cestou vysvětlit, že každá mince má dvě strany. Cizinec stejně jako Čech může být solidním nájemcem. Unifikovat všechny obchodní případy, v nichž nějakým způsobem vystupují cizinci, je velmi přehnané. Posledním typu majitelů řekne: „Cizince nechci!“ s takovými majiteli bohužel nehnete. Občanský zákoník zakazuje diskriminaci tzv. antidiskriminačním zákonem a také neomezuje možnost nájemníka v rámci státní příslušnosti, v praxi se tento zákon ne vždy podaří uplatnit. P. S.: „Zajímavou skutečností je, že majitelé nemovitostí nepovažují za cizince naše sousedy ze Slovenska!“

Jaký je rozdíl mezi sjednaným pronájmem pro Čecha a cizince?

Pro cizince, kteří chtějí bydlet v Česku, vznikají trochu větší administrativní nároky. Jedná se hlavně o spolupráci s cizineckou policií. Cizinec trvale pobývající v České Republice, předkládá na cizineckou policii doklad o zajištění ubytování. Za toto ověření se považuje, doklad o tom, že cizinec nemovitost vlastní, doklad o oprávnění užívat příslušnou nemovitost nebo úředně ověřené potvrzení osoby, která je vlastníkem nebo oprávněným uživatelem bytu nebo domu, tzv. souhlas s ubytováním cizince. Druhým neméně důležitým bodem při jednání s cizincem je doba trvání nájemní smlouvy. Pokud cizinec disponuje vízem pouze na 90 dní, bude jim následné vízum vydáno, pouze pokud jim majitel nemovitosti poskytne doklad o ubytování na dobu trvání nájemní smlouvy. Samozřejmě se jedná o země s vízovou povinností v Česku. Cizinci se tedy snaží o uzavření smlouvy na dobu neurčitou nebo, alespoň na dobu co nejdéle možnou. Pokud cizinec sdílí byt s osobou blízkou, stejné hlášení na cizineckou policii musí osoba blízká absolvovat také. Další skutečnost poukazuje na problematiku v případě vymahatelnosti dlužného nájemného, poškození nemovitosti či nedoplatků na službách. Posledním bodem, který bych chtěla zmínit je komunikační bariéra. Češi se bojí, že se s cizincem nedomluví! Avšak nedomluvíte se ani s Čechem, když nechce!

Proč se na realitním trhu orientujete na cizince a jak solventního cizince poznáte!

Po zveřejnění inzerátu vás budou zájemci kontaktovat ze všech stran. Nikdy nedostanete druhou šanci zanechat prvotní dobrý dojem. Už v tomto kroku zjistíte, jak zájemci komunikují. Pozdraví a představí se v telefonu? Podepíší se v emailu? Dodržují termíny? Zdá se Vám to malicherné? Tohle všechno signalizuje, že v něčem tkví háček! V této fázi začíná jeden z nejobtížnějších úkolů realitního specialisty tzv. předvýběr. „Já osobně první vyřazuji ty, kteří už v telefonu začnou klást nesplnitelné podmínky.“ Chápu, že se člověk může dostat do svízelné životní situace, proto vždy s klienty jednám individuálně. Doporučuji držet se faktu, že ne všichni zájemci jsou vaše cílová skupina. Mezi cizinci a Čechy v základních podmínkách obchodu nevidím zásadní rozdíl, ani negativa proč preferovat určitou národní příslušnost. Jednoduše není cizinec jako cizinec a není Čech jako Čech. Samozřejmě po prvotním předvýběru začínají běžet prohlídky dané nemovitosti. Mým hlavním úkolem v tomto bodě obchodu je ptát se, ptát se a zase se ptát! Zjistíte klíčové informace o solventnosti nájemníka a není výjimkou, že si s klienty vytvoříte dlouhodobé vztahy. V Čechách ještě není běžnou praxí si nájemníka trochu prověřit. Pomohou Vám reference ať pracovní, tak osobní, sociální sítě (kde mnoho z nás na sebe prozradí téměř cokoliv). V každém případě podepište s nájemníkem nájemní smlouvu! Platí, že kdo má čisté úmysly, vyváženou smlouvu nemá problém podepsat. Bude-li vás zájemce přesvědčovat, že je zbytečné papírovat, obchod neuzavírejte! Řídím se svým instinktem a zkušenostmi. Moje rada zní: „ Raději nechte nemovitost neobsazenou, než si zadělávat na budoucí obtíže.“

Pochlubte se nám, co se Vám v poslední době povedlo?

Udělat velkou pracovní změnu. Vždycky jsem pracovala na obchodních pozicích, ale až v realitách jsem se opravdu našla. Došlo mi, že tohle je právě to, čemu se chci v životě věnovat. Každé jednání, prohlídka, obchod mi dělá obrovskou radost!

Ing. Jelena Pelánková

Success Brokers
Autor: Success Brokers

Jsme realitní kancelář, která je na trhu od roku 2006 a věnuje se prodeji a pronájmu nemovitostí v Praze a okolí. Zakládáme si na lidským přístupu, naše práce nás baví a děláme ji srdcem. Provizi tak bereme jako zaslouženou odměnu za kvalitní a profesionální práci.

S každým klientem jednáme individuálně.  V roce 2018 jsme rošířili naše služby o zahradní úklidovou a malířskou činnost. Samozřejmostí je financovaní při prodeji nemovitosti. Skoro při každé prezentaci nemovitosti používáme moderní nástroje jako je videoprohlídka a profesionální fotograf.

Zakladatelkou je Hana Petržílková, která byla první realitní makléřkou realitní kanceláře RealExpert.

Po 10-ti letech si otevřela svou vlastní realitní kancelář RealExpert Success. Tímto otevřela první pobočku realitní značky RealExpert společně se svými kolegy a kolegyněmi. Zároveň je členem Asociační rady v Asociaci realitních kanceláří.

Záleží nám na tom, aby klientský servis byl odveden na profesionální úrovni.

Klienti jsou u nás na vždy a pouze na 1. místě.

Vzájemně spolupracujeme s realitními makléři z jiných realitních kanceláří.

Odborně se vzděláváme a doplňujeme své znalosti na realitních kongresech.

 
Slovo naší jednatelky nalenete zde Více

Newsletter

Odebírejte náš newsletter, aby Vám už nic ze světa realit neuniklo. Pokud se přihlásíte, můžeme Vám slíbit spoustu triků a tipů týkající se nejen realit a realitních novinek, ale také výhodné nabídky našich služeb. A to už se vyplatí, ne?

zpracováním osobních údajů