RealExpert Success na Firmy.cz
Nákup a prodej pozemku, jak neudělat chybu!
12. 11. 2018

Nákup a prodej pozemku, jak neudělat chybu!

Jak vybrat správný pozemek?

Ne nadarmo se říká, že práce s lidmi je ta nejobtížnější. Realitní specialista, ale není obhájce ani soudce. Podívejte se na realitu jinak. Klient své rozhodnutí o koupi či prodeji nemovitosti ve valné většině případů řeší jednou v životě. Realitní specialista je kouč a diplomat! Naslouchá oběma stranám a hledá řešení, jak obě strany uspokojit. Klient svěřuje svou důvěru makléři, aby od něj dostal maximum nikoliv naopak.

Obchod s nemovitostmi může být chaotický, hektický? Jak s tím bojujete?

Koupě pozemku se jeví jako jednoduchá věc: „prostě přijdeš, vybereš, zaplatíš!" zrovna tento postup je ta nejhorší možná cesta. Když kupujete dům nebo byt víte, komu patří, kolik stojí v jakém je stavu. Řešíte v podstatě kupní cenu popřípadě náklady na rekonstrukci. Pozemek jako takový je velmi imaginární! Vidíte, jak vypadá, kde je, většinou pouze tušíte jeho hranice. Vše ostatní Vám zůstává skryto. Podle čeho vybíráme pozemek? Je nám jedno, co postavíme a řešíme pouze lokalitu?  Máme představu, co chceme postavit? Řešíme, kam se naše představa bude hodit.? Těžce zakomponujete srub do prvorepublikové zástavby, bungalov mezi tří patrové domy.

Zvažte, jestli Vám vybraný pozemek vyhovuje po všech stránkách! Teprve po pevném rozhodnutí začínají největší starosti! Je pozemek v zastavitelném území nebo ne? Pokud ano, co se na něm smí postavit? 

Regulativy pro výstavbu jsou rozdílné pro jednotlivé obce, ve větších městech i pro jednotlivé lokality. Mezi hlavní regulativy patří: zastavitelnost pozemku, s nebo bez zpevněných ploch, tvar a sklon střechy, výška budoucí stavby, podmíněno bývá i připojení k IS (inženýrské sítě) a stav přístupových komunikací. 

Splňuje-li pozemek všechny Vaše parametry, měla by před koupí následovat návštěva příslušného stavebního úřadu a správců (IS). Ptejte se, bez toho to nepůjde!  Za jakých podmínek stavební úřad vydá stavební povolení? Za jakých podmínek Vám správci IS povolí připojení? Kolik to všechno bude stát? Teprve po zjištění všech těchto informací, byste měli přistoupit ke koupi vybraného pozemku.

 Co všechno by měl specialista o pozemku vědět?

Úplný základ je vědět, kdo je majitel! Další důležitá fakta, která by měl specialista znát -  výměra pozemku, informace které obsahuje územní plán (regulativy pro výstavbu), překážky pro výstavbu, jenž územní plány neobsahují. Jedná se o různé stavební uzávěry, ochranná pásma budoucích liniových staveb (železniční tratě, silnice atd.), vedení IS, biokoridory atd. Měl by i vědět jaké IS jsou v okolí pozemku a jestli se na ně lze připojit.

„Přesto že si myslím, že znám problematiku prodeje pozemků velmi dobře. Leckdy mi klienti položí dotaz, na nějž nedokáži odpovědět. Musím však vědět, kde potřebné informace získám. Zkušenosti ukazují, že ne všechny informace, které klienti získají při návštěvách úřadů, jsou vždy úplné a bývají i zavádějíc. Kupující často neví, na co se má zeptat!

Vlastní zdroje x úvěrování?

Ověřte si, zda je pozemek pro banku akceptovatelný jako zástava. Ne vždy tomu tak je! Zásadně záleží na rozhodnutí odhadce, kterého Vám banka přidělí. Rozhoduje především tržní odhad a možnost připojení k IS. Pokud připojení k IS není možné, popřípadě by bylo velmi nákladné, odhadce může bance krytí úvěru nedoporučit.

Ručit samozřejmě lze jakýmkoliv jiným nemovitým majetkem.  Vhodnějším postupem při koupi pozemku se jeví, použijete-li ke koupi vlastní prostředky, jimiž pozemek zafinancujete a úvěr použijete pro potřebnou výstavbu.

Co považujete za největší úspěch při prodeji pozemků?

Stalo se mi, že klient nedosáhl na hypotéku a proto si nemohl koupit pozemek, o který měl zájem. Klient byl cizinec z jihovýchodní Asie, pobývající u nás na základě politického azylu. Stát se za tohoto člověka zaručil, poskytl mu bezpečný domov, ale jinak mu s čímkoliv odmítl pomoci.

Klient u nás žije déle než 6 let, má zde rodinu a děti s českým občanstvím a přesto je jako člověk pro kteroukoliv z bank nebonitní. To vše, přes skutečnost, že má účet v české bance. Pravidelně mu chodí výplata od stejného zaměstnavatele. Cítil jsem se velmi trapně, že je s ním takto zacházeno! Přesvědčil jsem tedy majitele pozemku, k prodeji na splátky. Za tyto splátky jsem se osobně zaručil. Klient platí přesně jako hodinky a všichni jsme spokojeni.

Slovo závěrem

Každým dalším obchodem získávám nové zkušenosti a informace, které dále využívám při své práci. K té přistupuji tak, jako bych na obou stranách obchodu stál já sám. 

Success Brokers
Autor: Success Brokers

Jsme realitní kancelář, která je na trhu od roku 2006 a věnuje se prodeji a pronájmu nemovitostí v Praze a okolí. Zakládáme si na lidským přístupu, naše práce nás baví a děláme ji srdcem. Provizi tak bereme jako zaslouženou odměnu za kvalitní a profesionální práci.

S každým klientem jednáme individuálně.  V roce 2018 jsme rošířili naše služby o zahradní úklidovou a malířskou činnost. Samozřejmostí je financovaní při prodeji nemovitosti. Skoro při každé prezentaci nemovitosti používáme moderní nástroje jako je videoprohlídka a profesionální fotograf.

Zakladatelkou je Hana Petržílková, která byla první realitní makléřkou realitní kanceláře RealExpert.

Po 10-ti letech si otevřela svou vlastní realitní kancelář RealExpert Success. Tímto otevřela první pobočku realitní značky RealExpert společně se svými kolegy a kolegyněmi. Zároveň je členem Asociační rady v Asociaci realitních kanceláří.

Záleží nám na tom, aby klientský servis byl odveden na profesionální úrovni.

Klienti jsou u nás na vždy a pouze na 1. místě.

Vzájemně spolupracujeme s realitními makléři z jiných realitních kanceláří.

Odborně se vzděláváme a doplňujeme své znalosti na realitních kongresech.

 
Slovo naší jednatelky nalenete zde Více

Newsletter

Odebírejte náš newsletter, aby Vám už nic ze světa realit neuniklo. Pokud se přihlásíte, můžeme Vám slíbit spoustu triků a tipů týkající se nejen realit a realitních novinek, ale také výhodné nabídky našich služeb. A to už se vyplatí, ne?

zpracováním osobních údajů